Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama ve Covid-19

82

Dijital Pazarlama öneminin her an artığı günümüzde bu süreçlerin hızlanmasında büyük etkisi olan Covid-19 salgınının etikisini gelin birlikte inceleyelim.

COVID-19 Başlangıcı

Covid-19 virüsünün Çin Halk Cumhuriyeti’nde 2019 aralık ayında görülmesinden bu yana yaklaşık altı ay geçti. İlk olarak tüm dünyanın uzaktan izlediği bu hastalık altı aylık dönem içerisinde dünya üzerinde tüm ülkelerde görülmeye başladı. Hatta görülmeye başladı sözü biraz hafif kalıyor olabilir çok sayıda can kaybı yaşandı. Çin’den sonra yüksek sayıda vakanın görüldüğü yerlerden birisi de sınır komşumuz İran’dı. Hızla artan vaka sayılarıyla hastalığın merkezi Asya’dan Avrupa’ya ve en son da Amerika’ya geçti. Yaklaşık dünya genelindeki kayıp sayıları günlük olarak 3-4 bin civarındaki sayılara ulaştı.

Türkiye’de COVID-19

Salgın hastalığın yaşandığı bu dönemde ülkemizin durumu hakkında genel bir değerlendirme yaptığımız önlemlerin doğru zamanda ve doğru şekilde alındığını görüyoruz. Bunu neden bu şekilde dediğimize gelecek olursak dünya genelindeki ve Türkiye’deki can kaybı sayılarını incelemiz yeteli olacaktır. Tabi ki kriter olarak alınması gereken diğer bir sürü etmen var ama öncelikli olarak ölüm oranlarının baz alınması gerekir.

Covid-19 salgınında Dijital Pazarlama ve Online Marketing arasında ki bağı ve süreçleri birlikte değerlendirelim. Salgın ile birlikte dünyanın en büyük pazarı ve üretim merkezi olan Çin’de üretim süreçleri durdu. Dünyanın en büyük cerrahi maske üretisicisi maske ithal eder hale hale gelmişti. Diğer sektörlerde ise durum farklı değildi elektronik cihazların üretimi de diğer cihazlar gibi durmuştu. Üretimin durmasından kaynaklı olan piyasadaki tüm ürünlerin fiyatında belirli oranlarda artışlar. Bununla birlikte süreci ülkemiz bazında inceleyecek olursak alış-veriş merkezleri başta olmak ülzere çoğu mağazalar Covid-19 salgınını önlemek amacıyla geçici süre zorunlu olarak kapatıldı.

Dijital Pazarlamaya Bakış

Dijital Pazarlama Yapma
Dijital Pazarlama Yapma

Mağazaları kapanan firmalar eğer ürün ve hizmet entegrasyonlarının olduğu bir web sitesine sahip değilse müşteri onlara ulaşmakta zorlandı. Hatta çoğunluklukla firma ile müşteri bir birine ulaşamadı. Bu gibi süreçlerin ilerleyen zamanlarda yaşanmaması için firmaların üstüne sorumluluklar yüklenmektedir. Çözümü ise firmaların sattığı ürünleri ve sağladıkları hizmetleri doğru bir şekilde internet ortamına aktarabilmesidir. Bu süreçlerin doğru şekilde yönetilmesi firma içindeki personeller ile yapılabileceği gibi dışarıdan da hizmet alınması gereken durumlar olabilmektedir. Özellikle ürün görsellerinin oluşturulmasında, içerik üretilmesi ve SEO konuları bu süreçlerden en önemli olanlarıdır.

Dijital Pazarlama süreçlerinizin doğru şekilde tanıtılması ve firmasınızın uluslararası kurumsal yüzü olan web sitenizin doğru şekilde yürütülmesi tamamiyle web siteniz ile doğru orantılır. Bu süreçte örneğin siz meyva satarken ucuz olsun diye kurdurduğunuz web sitesinde sebze içerikleri varsa sizi arayan müşterilerniz size ulaşamayacaktır. Web sitenizi ve içeriğinizi hazırladıktan sonra Google süreçlerinin doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Kolay yoldan sadece sizi Google Adwords ile sıralamada öne çıkarılacak firmalara fazla rağbet edilmemelidir. Web siteniz içerik ve SEO ile desteklenerek kalıcı şekilde yükselmesi sağlanmalıdır. Web sitenizin nasıl olması gerektiği konusunu diğer yazılarımızda daha detaylı şekilde işleyeceğiz.

Neden Gazi Medya ?

Covid-19 gibi salgın veya doğal afet gibi olaylardan doğabilecek zararınızı en aza indirmek için firmanıza ait bir web sitesi sahibi olmanız gerekmektedir. Gazi Medya ekibimizde bulunan arkadaşlarımızla birlikte bu süreçleri doğru şekilde yönetmenizi sağlıyoruz. Size kaliteli Google dostu dijital pazarlama ve SEO hizmeti sunan firmamızla sizde iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz MuratKarakaya.com.tr web sitemizde bulunan eğitimlerimden satın alarak web sitenize ürün ve hizmet entegrasyonunu kendiniz de yapabilirsiniz.

Bizimle Kalın

Bizimle daimailetişimde kalmak için güncel yazılarımızı, haber ve duyurularımızı takip etmek isterseniz telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.

0

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *